NB!

На второ четене: „Марковалдо, или сезоните на града“
Лесно ли е да обичаш земята и небето, когато човеците не са ти близки и ближни? Севда Семер ни разказва за един такъв литературен герой, създаден с фантазия и щедрост от големия писател Итало Калвино.

Изображенията на Пророка Мохамед: Случаят в „Хамлин“
Кого обиждат изображенията на Пророка Мохамед, създавани както в ислямски контекст, така и извън него? И редно ли е университетите да цензурират програмите си и да „изкривяват“ културно-историческите сюжети, за да са в синхрон с определени религиозни догми?

На Западния бряг нищо ново?
Какво става на Западния бряг на река Йордан и защо експертите твърдят, че сме свидетели на „пълзяща интифада“? Мирослав Зафиров обяснява какво се случва с 30-годишния мир между Палестина и Израел – ако изобщо „мир“ е дума, която може да се използва в настоящата ситуация.

Седмицата (20–25 март)
Нов епизод от сериала за презиДЗЕНта пацифист; геополитически поглед към Северно море; няколко истории за женската бедност; разговор с Кшищоф Зануси; още три книги, препоръчани от Зорница Христова; и едно стихотворение, с което завършваме месеца и посрещаме пролетта.

По буквите: Тодоров, Бояджиев, Миндова
Трите четива, които ни предлага Зорница Христова, този път са разнородови и разножанрови – роман, стихосбирка и философско изследване. Но и трите демонстрират различна тяга към автентиката на отношенията помежду ни, на живота ни в настоящето, на историите, от които сме направени.

Устните бясно танцуват
устните бясно танцуват червения танц на радостта и жълтия танц на покрусата танцуват танца на клоуна с бял нос и синия танц...

Радев е Борисов и половина
Румен Радев си прави каквото си поиска и никой не може да му каже нищо. Не че няма желаещи, просто нямат възможност, защото лека-полека президентът се превръща в самодържец, който няма намерение да се съобразява, че тази власт не му принадлежи по конституция. Анализ на Емилия Милчева.