NB!

Ако български Симион сe яви на бял кон…
Гледаме президентските избори в Румъния и трепетно мислим за тези, които предстоят у нас през 2026 г. Готви ли ни се подобен сценарий с вярното спомоществователство на Русия? По-важният въпрос обаче е има ли кой да му противодейства. Емилия Милчева не е особено сигурна.

Политкоректност по български
Какви реакции предизвиква в обществата болезненият разговор за неравенствата и как изглежда този разговор в България? От Александър Драганов.

На второ четене: Александрова, Касев, Анев
Свикнали сме да свързваме издателство Scribens най-вече с поезия. Но Стефан Иванов насочва вниманието ни към три книги с проза, споделящи усещането за изтъняваща реалност, в която въпреки всичко има място за уязвимост, нежност, катарзис.

Абдулсамед Вели: Промяната идва отвътре
Знаете ли, че пловдивският квартал „Столипиново“ си има собствена онлайн медия? Ина Иванова разговаря с главния ѝ редактор Абдулсамед Вели – за солидарността, за разликата в отношението към малцинствата във Франция и в България, за културните и етническите различия, които мнозинството не забелязва.

Изоставеното наследство. Защо България не може да продължи да пренебрегва правото на дом
Изпълнителната директорка на „Тръст за социална алтернатива“ Сара Перин с анализ как се стига до хуманитарни кризи като тази в „Захарна фабрика“, какви проблеми поражда жилищната несигурност и какво може да се направи, за да има България модерна жилищна политика, която не дискриминира.

Седмицата (19–26 април)
Смъртта на папа Франциск; горчивата „Захарна фабрика“; политическите ерозии около Васил Терзиев; инфографиките на Иван Люцканов; „възкресени“ животни и невиждан нюанс на зеленото; още хашиш, моля; още Е.Т., още, още!!!; стихотворение на месеца; Erbarme Dich.