В рубриката „Вместо новини“ Емилия Милчева обобщава и коментира най-важните новини от политическия и обществения живот на България през изминалата седмица.

Непротивомутафчийствайте. Останете си вкъщи. Ако ви е писнало, прочетете 10 съвета как да разнообразите сексуалния си живот, 5 съвета как да направите вкусни веган пасти или 7 съвета за изолацията и обсесията да пазарувате онлайн. Обърнете се към себе си и ако не ви хареса тишината там, пуснете си някоя пресконференция на Националния щаб, на премиера Борисов или и двете заедно.

За цигарата на Боил Банов

Така седмицата ще премине по-лесно, а докато преминава, се случват разни неща. Някои съществени, други недотам – като пушещия в кабинета си министър на културата Боил Банов. От няколко милиона зрители, гледали репортажите за действията на министрите по време на пандемията от COVID-19, само Стойчо Стойчев от Добрич се впечатлил и възмутил от цигарата на Банов. Подал сигнал онлайн и получил отговор от Районната здравна инспекция в София, че министърът ще бъде санкциониран по Закона за здравето. Дали? Може да се вярва само ако видим акта за административно нарушение.

За доминацията на българския домат

Но има къде-къде по-интересни неща от Боил-Бановото тютюнопушене. Например как министрите се борят за българския домат и реинкарнират идея на социалистите. През 2016 г., 2017 г. и 2018 г. БСП последователно предлагаше проектозакон, който да задължи големите търговски вериги в България да продават фиксиран процент български стоки – над 70% за вино и млечни продукти, над 50% за плодове и зеленчуци и между 50 и 25% за месо; разплащане с доставчици за 10 дни вместо за 45 дни и др. Парламентът отхвърли на първо четене проекта за квотите, а Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) го определи като антипазарен и допусна, че може да има наказателна процедура от ЕС.

Сега земеделският министър Десислава Танева готви постановление, с което да разпореди половината от площта в магазините да бъде за български храни. Целта е да бъдат подпомогнати българските производители на зеленчуци. Търговските вериги представиха 19 основателни аргумента срещу подобна идея, в т.ч.: самите производители ще трябва да направят допълнителни инвестиции, за да си осигурят сертификати за качеството на храните; що е то продукт, произведен в България, ако в него са вложени вносни суровини – сирене с палмово масло български продукт ли е; нуждата от допълнително оборудване ще повиши крайните цени; има риск от невъзможност да се покрият количествата и др. Танева е твърда – няма да отстъпят.

А вицепремиерът Красимир Каракачанов и неговата ВМРО дори искат да се забрани временно вносът на плодове и зеленчуци. Сиреч да ни обрече на глад и ответни мерки и така да платим заради евтин и глупав популизъм. Този път КЗК сигурно ще замълчи или ще намери извинение с пандемията за патриотичния напън на властта. Да живей българският домат! Венсеремос!

Разбира се, управляващите могат да помислят за нов тип правене на земеделска политика. За начало да се започне с намаляване на субсидиите за най-дотираната култура в България – зърното, и да се помисли за зеленчукопроизводството. Точно това обаче няма да направят.

За свещите и Синода

Няма да ограничат и посещенията на богослуженията по великденските празници. Църквите ще останат отворени, но службите ще бъдат изнесени пред тях, а полицията ще следи да няма струпвания на хора. На специален брифинг след среща с патриарх Неофит и Синода премиерът Борисов и ловчанският митрополит Гавриил съобщиха, че богомолците трябва да са с маски/шалове, да спазват дистанция и в храмовете да има дезинфектанти.

Няма да се ходи до Йерусалим за Благодатния огън, няма да се раздават върбови клонки на Цветница, няма да се минава под масата на Разпети петък – под плащаница ще е. Важното е обаче, че ще се купуват и палят свещи. Най-големите приходи за Българската православна църква – и особено за Светия синод – идват от продажбата на свещи. Затова бяха и големите баталии за свещоливницата в началото на Прехода, когато имахме два синода и разкол в клира.

„По никакъв начин никога не се е предавала и разширявала зараза в църкви, където се извършват тайнства! Никога не е имало епидемии в църквата. Те са прекратявали своето действие“, заяви ловчанският митрополит Гавриил преди месец пред БНР.

Това е като откровението на сръбския патриарх Ириней, който беше осенен през 2014 г. от просветлението, че „наводненията в Средна Европа са наказание заради избирането на австрийския травестит Кончита Вурст за победител в „Евровизия“.

За ипостаса – и президента Радев

Президентът Румен Радев също реши да се изкаже (отново) за природата на нещата. Всъщност – за да обясни, че не е контра на мерките на властта. Понеже в момент като този опозиционното говорене само сваля рейтинга. Така че той се яви по bTV, за да каже за всичко по нещо, а в действителност от същото.

„Премиерът е много опитен и обигран политик и не хвърля думи на вятъра. Не приемам да се гради образът на спасител върху страха, който той сам раздухва – с трупове, морги, масови гробове, ад, който слиза тук“, посочи Радев. От комуникационна гледна точка този твърде дълъг разговор от час, при това без особен фокус, не е голям позитив. Няма да му препоръчваме трудовете на древноиндийския философ Бхартрихари за метафизичната философия на езика и как езиковата форма се трансформира в ментално съдържание. Но може да поработи върху повече експресивност.

Иначе го разбрахме – хем подкрепя усилията на правителството, хем критикува какви ги вършат. Така че вземете пример от президента. Непротивомутафчийствайте. Щабът и властта са протагонистите. Антагонистите са капитан Хук, Черния лорд Волдемор, Биг Брадър…

Но това, което ще пребъде завинаги, ще е опиянението от властта. Това, което никога няма да умре, ще бъде тръпката от победата, от гаврата с безпомощния труп на победения враг. Ако искаш да си представиш бъдещето, представи си ботуш, смазващ човешко лице.
О’Брайън към Уинстън след поредното изтезание,
„1984“, Джордж Оруел