Едно от обещанията за този бюлетин е да бъде многогласен, изненадващ, различен. Затова в предпоследния брой преди ваканцията съм ви приготвила нещо, което не може да намерите никъде: новини без мнения. В откос от rapid fire (скорострелен огън) съм подбрала най-интересните и най-важни новини от последните седмици. Защото понякога реалността просто няма нужда от коментар (и често именно коментарите я превръщат в нереалност). 

Докато четете, представете си, че между всеки кратък параграф свири някаква музика или се чува звук като от анимационен филм. Може да ни пишете с идеи.

И така: 

„Много съм изненадан, че Джером Пауъл изобщо е бил назначен начело на Държавния резерв“, коментира на 16 юли президентът Доналд Тръмп, който често недоволства от Пауъл. Тръмп назначи Пауъл през 2017 г.

Министерството на природните богатства на САЩ призова посетителите на националните паркове и исторически монументи – включително на Гражданската война и Втората световна война – да съобщават на властите за „негативни“ описания на „живели в миналото или все още живи американци“. Министерството заяви, че всички описания и интерпретации, които сметне за „неуместни“, ще бъдат премахнати до 17 септември т.г. Критици посочват, че в механизма не е предвидено никакво потвърждаване на изпратената информация или на самоличността на подателя. „Хората в двата края на идеологическия спектър могат да си играят с такива акции, както си поискат, без даже да са стъпвали в националните паркове“, заявява представителка на Коалицията за опазване на националните паркове пред американското Национално радио. 

Върховният съд даде зелена светлина за закриването на Министерството на образованието на САЩ.

Министерството на образованието (МО) разпределя милиарди долари федерални средства към университетите и училищата в САЩ и отговаря за управлението на държавни програми за университетски заеми. Под негово управление е и Кабинетът за граждански права, който издава препоръки как гражданските права могат да бъдат прилагани в училищата и какви услуги, свързани с тези права, може да се предлагат на учениците – например рампи за инвалидни колички.

Законодателството на САЩ забранява на държавата да диктува какво да се преподава в училищата. МО може само да създава политики, които да изискват прилагането на вече съществуващи федерални закони, и отговаря за акредитирането на колежите и университетите. Начело на МО на САЩ в момента е Линда Макмеън, която някои читатели може би познават като бившата шефка на Световната федерация по кеч. Призиви за закриването на МО или за неговото реформиране има още от времето на управлението на Обама, като аргументите за това са, че МО разполага с непропорционални лостове за контрол над образователната система и много от функциите му могат да бъдат преразпределени към други държавни учреждения. 

Случаите на морбили в САЩ достигат до нива отпреди 33 години. 92% от заболелите са неваксинирани или с неизвестен ваксинационен статус, а 4% са получили само първа доза. Най-висок е броят на заболелите в Тексас. По време на посещението си там здравният министър Робърт Кенеди-младши заяви, че според него аутизмът и диабетът заслужават повече внимание от морбилите. Кенеди е скептичен спрямо ваксините и поддържа опроверганото вярване, че те причиняват аутизъм. 

Новият мобилен телефон с бранда на президента Тръмп няма да се произвежда в САЩ. Обещанието е, че това ще стане след време, но първата партида ще дойде от Китай. 

Американското Министерство на земеделието премахва изискванията производителите да водят отчет за използването на отровни и силно вредни химикали и пестициди. Според Министерството това намалява регулаторното бреме над производителите, а според критици ще доведе до безконтролно използване на химикали, отровни за човека. 

Изчерпването на подпочвените води в Големите равнини, където са една четвърт от посевите и се отглежда добитъкът, от който идва 40% от говеждото в САЩ, е заплаха за бъдещето на целия регион и за всички зависещи от произвежданата там храна. 

Едва 136 души са задържани за нелегално преминаване на южната граница на САЩ на 28 юни 2025 г. – това е рекорд за най-малко задържани в историята. 

Досиетата на Джефри Епстийн – за които се оказа, че не съществуват, въпреки че доскоро съществуваха, – всяват разкол сред републиканците.

Разривът е във връзка с публикуването на документите, свързани с финансиста Джефри Епстийн, който е oбвинен в трафик на хора с цел сексуална експлоатация, пише Bloomberg. Водещите съюзници на Доналд Тръмп в Конгреса, включително председателят на Камарата на представителите Майк Джонсън, призоваха президентската администрация да прояви по-голяма прозрачност. Казусът с Епстийн е част от сложна, едва ли не конспиративна теория за педофили, световен заговор и дълбока държава с участието на демократите, поради което решението на Тръмп се приема особено болезнено от избирателите му. Демократите вече се възползваха от политическата възможност и поискаха разследване по случая. Кой е Джефри Епстийн, може да си припомните тук

Президентът Тръмп заплаши Русия с мита, ако до 50 дни няма „сделка“ за Украйна. Митата ще бъдат наложени на държави, които имат търговски отношения с Русия. Целта ще бъде да се увеличи натискът над Москва чрез принуда върху търговските ѝ партньори, за които ще стане трудно да купуват или продават в енергийния, земеделския и оръжейния сектор. 

Идеологическата пропаст между американците става все по-дълбока.

Демократите вярват най-много на медиите, на които републиканците най-малко вярват, и обратното. Демократите имат по-разнообразна информационна диета от републиканците според най-новото проучване на PEW Research. И все пак има и малко припокриване, казват авторите с надежда. Или може би надеждата си я измислихме и е коментар. 

Има още много новини – вътрешни, външни... За свикналата на климатик Америка ще е все по-скъпо и по-трудно да се охлажда при все по-високи температури и в съревнование за електроенергия с огромните центрове за данни. Администрацията на Тръмп заяви, че няма да публикува важни доклади за климатичните промени на сайта на NASA, както бе обещано. Наводнения в Тексас взеха жертви, а забавената реакция на властите предизвика остра критика – не на последно място, защото се оказа, че предупреждения за подобни събития е имало от години, а липсата на достатъчно персонал в метеорологичните станции може би е довела до лоша координация. 

Но все пак има и други новини.

Десетилетие след като град Флинт в щата Мичиган стана нарицателно заради това, че жителите са се тровили с олово от старата водопреносна система, градската управа приключи обновяването на цялата мрежа и вече може да осигури чиста вода на населението. В 60% от регионите в САЩ има повече дървета, отколкото преди 20 години. Забраната за ползване на полиетиленови торбички пък е довела до 47% по-малко замърсяване по бреговете на Америка. Електроцентрала в щата Юта ще бъде модернизирана, за да работи с водород, което ще доведе до намаляване на въглеродните емисии и произведена енергия за шест щата. 

Новините са много. Коментарите – още повече. Затова нека се спасим в миналото – в което, както разбрахме по-горе, всичко трябва да бъде добро и положително. Но преди това – последна новина: 

Център за задържане на мигранти, заобиколен от блата с алигатори, бе открит наскоро в Националния парк „Евърглейдс“ във Флорида. Центърът е разположен на мястото на изоставено тренировъчно летище. В района има няколко влажни зони, обитавани от алигатори и питони. Местните власти наричат ​​центъра за задържане „Алигаторският Алкатрас“. 

Гласът на миналото

Карикатура от 1875 г., която представя римокатолическото духовенство като крокодили/алигатори, нахлуващи на американския бряг, за да погълнат децата – бели, чернокожи, американски индианци и китайци. (Белите деца са на преден план, а останалите – на заден.) Сградата на държавното училище се издига като крепост срещу заплахата от теокрация, но е бомбардирана и в знак на бедствие над нея е издигнато знамето на Съединените щати, обърнато наопаки. Източник: Wikimedia Commons 

До началото на XX век евгениката се съсредоточава върху въпросите на расата. За разлика от учените в тази област, ранните нативисти от XIX в. се тревожат повече за религията и как да защитят културно-протестантските основи на Америка от католическите имигранти – повечето от които по това време идват от Ирландия и Германия. В основата на тази тревожност стои една стара параноя: могат ли чужденци, които се кълнат във вярност на папата, да станат верни граждани на републиката? 

„Какво трябва да се направи – пита известният проповедник Лиман Бийчър в свое емблематично съчинение от 1835 г., – за да образоваме милионите, които след двайсет години Европа ще излее върху нас?“


Абонирайте се, за да получавате този бюлетин на електронната си поща в момента, в който излезе!

Вече сте регистриран потребител на Toest.bg? Може директно от настройките на бюлетините в своя профил да изберете „Гласовете на Америка“ или да натиснете бутона по-долу:

Още нямате профил в Toest.bg? Регистрирайте се само с няколко клика:

„Тоест“ се издържа единствено от читателски дарения

Ако харесвате нашата работа и искате да продължим, включете се с месечно дарение.

Подкрепете ни