Всичко в държавата вървеше по радевпеевскиборисовгешев, когато вторият списък със санкционирани заради корупция български граждани по Глобалния акт „Магнитски“ развали карето. Осем българи от общо десет европейски граждани, санкционирани по „Магнитски“, накараха България да изглежда като европейската Сомалия (най-корумпираната африканска държава). Корупцията е свързана с договори в енергетиката, законодателни манипулации в услуга на олигарси и подкупи в съдебната система.

След хазартния бос Васил Божков, олигарха депутат от ДПС Делян Пеевски и свързания също с ДПС Илко Желязков този път американското Министерство на финансите санкционира финансовия министър на Бойко Борисов (2014–2020) Владислав Горанов, свързаните с ядрената енергетика Румен Овчаров, който е и бивш енергиен министър на БСП, Иван Генов и Александър Николов. Петият е обвиненият в шпионаж Николай Малинов, награден с орден „Дружба“ от руския президент Путин.

Край на номерата

Вече не могат да се правят на абдали, както преди години казал главният прокурор на Бойко Борисов, а той – на свой приближен:

И накрая Гешев вика: „Абе, аз обичам се пра’им на луд, ама вие, г-н премиер, май се пра’ите много успешно.“

Всички тарикатлъци са изпробвани.

Борисов реже с тъп нож пъпната връв с лицето „Влади“ Горанов. Гешев е в ступор – не е отронил и дума. Може би устата му още е пълна с американски пай от Молитвената закуска в Белия дом. Няма как отново да каже, че не е задължително законът „Магнитски“ да води до наказателноправен ефект в България, тъй като е американски инструмент. Такова беше обяснението му миналото лято, когато бяха прекратени проверките срещу Пеевски и Желязков.

В опит да разхвали Шефа прокуратурата обяви, че санкциите били резултат от визитата му, за която по-рано беше съобщила, че е частна. Толкова плосък пиар, че дори за меме не става. Тази седмица се появи и позиция, повтаряща в основни линии коментара, който заместник главният прокурор и шеф на следствието Борислав Сарафов направи след новината за втория списък със санкции по „Магнитски“.

Не било работа само на прокуратурата да се бори с корупцията, а и на изпълнителната и законодателната власт. Разкриването на престъпленията било от компетентността на органите на МВР и службите за сигурност, които при установяване на данни за престъпление следва да я уведомяват. Има и дълго обяснение какво е свършено по лицата от първия и втория списък и че ОАЕ не са изпълнили молбата за правна помощ, пратена през април 2022 г., за разпит на Васил Божков чрез видеоконферентна връзка.

На Горанов е посветено едно-единствено изречение – че има образувано досъдебно производство. За Пеевски и Желязков, както е ясно от миналата година, не са били открити данни за извършени престъпления в информацията, „постъпила от ГДБОП, ГДНП, ДАНС, КПКОНПИ, НАП, Агенция по вписванията и други държавни органи“. Чисти като сълза.

Най-вероятно Пеевски вече е разбрал, че няма да му се получи с делата и наетите за „избелването“ му лобисти в САЩ. Като се прибави и решението на Великобритания да му наложи санкции (също и на Божков и Желязков), с което отрязва достъпа до финансовата си система, вкл. офшорни юрисдикции, облаците се сгъстяват. Тримата са първите европейци, които Лондон определя като рискови заради тежка корупция. Те, както обясни британският посланик Роб Диксън в „120 минути“ по bTV, няма да могат да минават дори транзитно през Великобритания.

Опияненият от властта си президент много внимателно артикулира позиция по темата „Магнитски“, избягвайки оценка за българската корупция, която толкова критикуваше в началото на първия си мандат, а паметта му за главния прокурор, чиято оставка искаше през 2020 г., е все така отслабена. За Радев „войнолюбците“ и недопускането на военна подкрепа за Украйна са по-важни теми от „Магнитски 2“. Нямаше как да избегне обаче очевадното – че санкциите са „силен политически сигнал“.

Срамно за държавата

С какво корупцията в една толкова малка държава като България пречи на най-голямата икономика в света? Корупцията, свързана и с влиянието на Кремъл, отслабва държавата и способностите ѝ на евроатлантически партньор в такъв стратегически район, а следователно – и на съюзниците.

В интервю по БНР Джеймс О’Брайън – ръководител на Службата за координация на санкциите в администрацията на президента Джо Байдън, обясни, че целта на санкциите е да подсили избора на България, който задълбочава нейната интеграция в Европа и сътрудничеството със световните компании, както и диверсификацията на енергийните източници.

Освен че отслабва държавността, корупцията краде от всеки български гражданин.

Губим национално богатство, всеки от нас губи стойност – от труда си, от онова, което притежаваме, защото България не може да привлича инвестиции, защото е страна с висок политически риск, защото е страна, в която няма правосъдие,

коментира в предаването „Лице в лице“ по bTV съпредседателят на „Демократична България“ Христо Иванов.

Външната намеса в българското правосъдие е срам за държавата. „Откъде накъде в САЩ ще пипат българските крадци, България да не им е колония, да си ловят техните!“, надигнаха се противници, които, по съвпадение, са и русофили. Но при липсата на безпристрастно следствие и прокуратура и при наличието на зависим Висш съдебен съвет и на подчинени институции единственото, което остава, е политическата воля за съдебна реформа.

Някои от политическите сили обаче ще трябва да бъдат принудени да участват – и затова санкциите са безапелационни. Споменаването за първи път в тях на конкретни суми от корупция, скрити в офшорни сметки (5 млн. евро за Румен Овчаров, 5 млн. лв. за Александър Николов), не е случайно. То може да се разчете единствено като „Внимавайте, разполагаме с достатъчно информация!“.

Служебният кабинет се опита да „приспи“ темата за голямата корупция – визитна картичка на няколко управления, съсредоточавайки огъня върху някои грешки, допуснати от управлявалото половин година правителство на Кирил Петков. Но в мотивите за санкциите по „Магнитски“ се крият десетки обвинителни актове. Стига прокуратурата да заработи ефективно и най-сетне да свърши нещо, което твърди, че няма как да извърши, макар Наказателно-процесуалният кодекс да го предвижда – да разпита Васил Божков чрез видеоконферентна връзка.

Същият Божков, който твърди, че е изтеглил 67 млн. лв. кеш от банка, за да ги раздаде като подкупи – „бях точен с парите“. Същият, заради когото мотивите по „Магнитски“ обвързват Горанов и Пеевски – вторият е уредил законодателни промени в полза на хазартния бизнес, от които хазната е загубила близо 600 млн. лв. за пет години.

Избори по „Магнитски“

Несъмнено санкциите по „Магнитски“ ще засегнат най-силно ГЕРБ, независимо от яростните опити за оттласкване от Владислав Горанов. Но дали само той е единственият виновник за законодателното уреждане на моментните лотарии?

Игрите със ставките за хазарта, облагодетелстващи лотариите на Божков, тръгват от едно законодателно предложение на Йордан Цонев (ДПС) и Петър Кънев (БСП) през 2013 г. и продължават с редакции от БСП и ГЕРБ в следващия парламент. Всеки път, когато гласуват някоя законодателна промяна по тях, депутатите, все едно от коя партия, неизменно пропускат да дефинират какво точно са игрите, при които се събират такси и/или комисиони за участие.

Така най-масовите хазартни игри, като традиционната и моментната лотария, се оказват облагодетелствани и дори за известно време извън облагане – за разлика от Държавния спортен тотализатор, който плаща по-високи данъци от частните си конкуренти. Като министър на финансите Горанов пропуска да забележи тази врата у поле, не я забелязва и Държавната комисия по хазарта. Но „вратата“ е сложена там със съдействието на депутати от три партии.

Резултатът е тези близо 600 млн. лв., които, вместо да влязат в бюджета, отиват в частни сметки – а част от тях за подкупи. Всъщност сумата е над 700 млн. лв. (с лихвите), както обясни Горанов през 2020 г., когато избухна скандалът. По-късно той напусна поста министър на финансите заедно с още двама министри – на икономиката и на вътрешните работи, с мотива, че от ГЕРБ искат да бъдат опровергани твърденията за връзките им с ДПС и Пеевски. А на следващите избори извън листите на ГЕРБ остана и Менда Стоянова.

Напрежението в ГЕРБ расте, тъй като в партията си дават ясно сметка, че шансовете за политическо бъдеще се повишават, ако Борисов не е лидер. Преди парламентарните избори на 2 април никой не мисли за промени, които биха предизвикали сътресения (независимо че имат подръка хартиените бюлетини). Но след парламентарния вот предстои и местен наесен, а в промеждутъка не е ясно каква уличаваща информация би могла да се появи.

Горанов едва ли ще стои със скръстени ръце и опасенията да не проговори са силни. Както беше казал в един разговор с покойния шеф на митниците Ваньо Танов, огласен през януари 2011 г.,

няма такова нещо като конфликт на интереси, интересите винаги са в синхрон, не са в конфликт.

Вярвам, че ще докаже своята невинност, заяви лидерът на ГЕРБ, след като стана известна новината за втория списък санкционирани по „Магнитски“. Но може и на Борисов да се наложи да я доказва.

За русофилска партия като БСП санкционираният Овчаров, макар и член на Националния съвет, не е особен проблем и причината за това не са тежките скандали с изключени и напуснали. Лидерката на социалистите Корнелия Нинова дължи началото на своята политическа кариера в БСП именно на Овчаров.

Новите санкции за Пеевски от Лондон няма да накърнят преизбирането му като депутат от ДПС. Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ се надява той пак да е в листите – ако има достатъчно номинации. „За две години ние не видяхме факти за Пеевски, свързани със санкциите по „Магнитски“. Осланяме се на върховенството на закона – невинен до доказване на противното. Той обжалва в САЩ административния акт“, каза Карадайъ при внасяне на документите за регистрация на партията за предстоящия вот.

Седнали да играят белотче в Дубай Васил Божков, Бойко Борисов, Владислав Горанов и Делян Пеевски… Това вече не може да е краят на историята. Тази история ще има друг край, защото и това каре се развали.

Колаж: Тоест
Използвани снимки:
Владислав Горанов – Raul Mee (EU2017EE) / flickr.com
Румен Овчаров – скрийншот от btv.bg
Бойко Борисов – EU2017EE Estonian Presidency / Wikimedia
Делян Пеевски – parliament.bg
Васил Божков – скрийншот от пресконференция на Васил Божков




Искате да четете повече подобни статии?

Включете се в месечната издръжка на медията с дарителски пакет. „Тоест“ е жив единствено благодарение на вас – нашите будни, критични и верни читатели.

Подкрепете ни